Przystanie żeglarskie nad Zalewem Wiślanym

Wielki akwen wodny, jakim jest Zalew Wiślany[mapka], stanowi dużą atrakcję dla żeglarzy. Wszystkich uprawiających na Zalewie Wiślanym turystykę wodną, jeżeli nie mają pod ręką przewodnika, zachęcamy do zapoznania się z drugą edycją publikacji "ZALEW WIŚLANY - przewodnik dla żeglarzy" autorstwa Jerzego i Marko Kulińskich, wydanej w 2000 roku. W przewodniku jest niemal wszystko, co turysta-żeglarz wiedzieć powinien: od historii, opisów przyrody, po opis portów i zasad żeglugi włącznie. Z tej publikacji zaczerpnięto wiele niżej zamieszczonych treści.

Kąty Rybackie - Port rybacki:
Bosmanat. Głębokość na podejściu 1,8 m. Może przyjąć statki, barki, jachty. Głębokość 1,8 m - 2,5 m. Slip, mały żurawik (do 200 kg), zawór wodny. W pobliżu, poza portem, liczne ośrodki wypoczynkowe, bogata sieć handlowa i gastronomiczna.

Port rybacki w Kątach Rybackich

Kąty Rybackie - Yacht Club "Barkas" [mapka 1] [mapka 2]:
Przystań stanowi własność gminy Sztutowo i znajduje się w dzierżawie prywatnej. Możliwość korzystania z kąpieli, noclegów, naprawy jachtu. Slip, stacja gazu, pole namiotowe, sanitariaty, natryski. W pobliżu liczne sklepy i ośrodki wypoczynkowe.

Krynica Morska - Port pasażerski i jachtowy: [mapka]
Bosmanat portu. Cumują tu liczne statki pasażerskie, statki administracji morskiej, służby granicznej i tabor techniczny. Basen żeglarski najlepszy i najlepiej urządzony na Zalewie Wiślanym. Pochylnia do wodowania łodzi z trailerów, świetlica klubowa, sanitariaty, woda pitna, restauracja, hangary, pomoc techniczna w remontach. Port graniczy z centrum miasta, gdzie można znaleźć wielką ilość usług handlowych, gastronomicznych, transportowych, noclegowych, parkingowych i innych. Tu organizuje się liczne regaty, festyny, kursy. Wejście do portu możliwe jest nawet w trudnych warunkach pogodowych. Stacja paliw w odległości 800 m. Nieco dalej port rybacki.

Piaski - Port: [mapka]
Port płytki. Woda pitna, prąd. Sanitariaty na sąsiednim polu namiotowym. Z powodu licznych płycizn należy zachować wielką ostrożność. Na podejściu 1,2 m, w porcie do 1,7 m. Blisko portu liczne placówki handlowe i usługowe oraz miejsca noclegowe. Od strony Zatoki Gdańskiej wspaniałe plaże morskie.

Nowa Pasłęka - Port. [mapka]
Ostatni port przed granicą z Rosją. Wejście do portu do 1,4 m. W porcie boisko do siatkówki. Małymi jednostkami z położonymi masztami można płynąć do Braniewa (4 km). Pamiętajcie! - teren przygraniczny. Bosman wymagający. Port uroczy. Słaba infrastruktura sanitarno-socjalna.

Frombork - Port pasażerski, jachtowy i rybacki: [mapka]
Miasto z wielką ilością zakątków. Niezwykła historia. Kursy statków pasażerskich do Rosji i Krynicy Morskiej. Uwaga na spłycenia w porcie. W pobliżu długie na 380 m molo. Niedaleko portu duża liczba placówek handlowych i usługowych oraz miejsc noclegowych. Pole namiotowe i camping - 500 m w kierunku na Braniewo. Stacja paliw - 500 m w kierunku Braniewa. Przy porcie dworzec PKP, parking, komunikacja autobusowa.

Tolkmicko - Port rybacki i jachtowy: [mapka]
Jedyna na Zalewie Wiślanym jednostka ratownictwa morskiego. Bosmanat. Podejście do portu 1,8 m, w porcie do 2 m. Infrastruktura sanitarna słaba. Blisko portu stacja kolejowa i przystanek autobusowy. Do stacji paliw 200 m. Blisko do licznych sklepów spożywczych i przemysłowych. W mieście liczne zabytki. Zaledwie 4 km od miasta - Kadyny. Są tam liczne zabytki, stadnina koni, hotel, restauracja i zabytkowe dęby, z których najstarszy ma w obwodzie około 10 m. W okolicy liczne sady.

Suchacz - Port rybacki i jachtowy:
Port bez bosmanatu. Wpływać tu mogą tylko mniejsze jednostki. W pobliżu wiele sadów. Ciekawa przyroda. Blisko do Kadyn. Sieć handlowa.

Nadbrzeże - Port: [mapka]
Mały port we władaniu wojskowego ośrodka wypoczynkowego. Dość dobry standard usług. Bufet, sanitariaty, domki campingowe.

Kamiennica Elbląska - Przystań rybacka:
Przystanek kolejowy i autobusowy. Do przystani mogą wpływać jednostki o zanurzeniu do 1,5 m. Infrastruktura sanitarna słaba. Kanał przystani ma ok. 400 m długości.

Jagodna - Przystań:
Przystań na skraju rezerwatu ornitologicznego. Płytkie podejście. Urocze miejsce, ale jeszcze nie zagospodarowane.

Elbląg - Port morski: [mapka]
Port pasażerski, jachtowy. Kilka przystani żeglarskich. Kapitanat portu. Punkt graniczny. Stąd wypływają liczne statki na Kanał Elbląski, do Krynicy Morskiej, do Rosji (Kaliningrad). Tu biorą początek lub przez Elbląg przebiegają liczne szlaki turystyczne, w tym wodne: na Zalew Wiślany, do Gdańska przez Kanał Jagielloński, Nogat, Szkarpawę i Wisłę, unikalna na skalę światową trasa do Ostródy przez pochylnie, a także szlaki do Bydgoszczy przez Białą Górę i dalej Wisłą. Miasto Elbląg szczyci się wielką ilością zabytków, w tym unikalną odbudową Starego Miasta. Znajduje się tu dobra sieć handlowa, usługowa, noclegowa.

Przystań Jacht Klubu "Wodnik", ul. Radomska: [mapka]
Basen na zachodnim brzegu rzeki Elbląg. Może przyjąć kilkadziesiąt jednostek. Wszelkie urządzenia sanitarne i socjalne, baza remontowa, hotel. Ponad 700 m do dworca PKP i komunikacji miejskiej (pieszo przez kładkę przy moście). Do placówek handlowych 700 m.

Przystań Harcerskiego Ośrodka Wodnego "Bryza", ul. Portowa 1: [mapka]
Basen na kilkadziesiąt jednostek. Na wschodnim brzegu rzeki Elbląg. Warsztaty, urządzenia sanitarne, natryski, dźwig do wciągania jachtów z wody, świetlica. Usługi holownicze. Obiekt strzeżony i ogrodzony. Do dworca PKP i komunikacji miejskiej 100 m, do stacji paliw 800 m, do sklepów spożywczych 300m.

Przystań kajakowa "Energetyk - Polonia", ul. Radomska: [mapka]
Strona zachodnia rzeki Elbląg. Dobre warunki do cumowania jachtów i innych jednostkę. Uwaga: od strony Zalewu Wiślanego most o prześwicie tylko 9 m. Pełna infrastruktura sanitarna i socjalna. Stosunkowo daleko do centrum miasta.
W Elblągu są liczne mniejsze przystanie, w tym przy Nabrzeżu Gdańskim i przy moście u wylotu ul. 1000-lecia. Można dopłynąć do centrum miasta. Od strony Zalewu Wiślanego most o prześwicie 9 m, a od strony jeziora Drużno mosty o prześwicie 5 m.

Inne przystanie nad Zalewem Wiślanym:
Nad Zalewem jest jeszcze kilka, niemal zapomnianych, starych portów i przystani. Należą do nich m.in.: Kadyny, Pęklewo, Suchacz II, Kupta (między Nadbrzeżem a Kamiennicą), Siekierki (między Przebrnem a Krynicą Morską). Naturalnego miejsca schronienia mogą użyczyć wody Wisły Królewieckiej u wejścia do Zalewu Wiślanego oraz ujście rzeki Baudy (jednostki o małym zanurzeniu).